Ekonomi

TSE Lideri Şahin okul alışverişi yapacak velileri uyardı

TSE Lideri Mahmut Sami Şahin, üreticisi bilinmeyen eserlerin tercih edilmemesi gerektiğini belirterek, satın alınacak eserlerde üretici adının yer aldığı etiket ve iletişim bilgilerinin bulunması gerektiğini söyledi.

Şahin, üretici firmaların bilinen ve saygın olmasına dikkat edilmesi gerektiğini, özellikle üretici firma bilinmiyorsa iş satın alınmaması gerektiğini vurguladı.

Okul alışverişinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise “CE”Bir işaret olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Bu işaret, eserin Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun üretildiğini ve AB ülkelerinde serbest dolaşımının sağlanması için eserler üzerinde bulunmasının zorunlu olduğunu gösteren işarettir. Bu işaret, eserin üzerinde yer aldığı Eklendiği ürünlerin insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından sağlıklı ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir.İşlerin öngörülen güvenlik kurallarına, performans ve kalite kriterlerine uygunluğunu da belgeleyen TSE markasına dikkat edilmelidir.

“ÜRÜNÜN GEÇTİĞİ TESTLER VE BELGELER ALICI İÇİN KRİTER OLMALIDIR”

Bir eserin sağlığa zararlı unsurlar içerip içermediğinin ancak yetkili laboratuvar ortamlarında yapılan testlerle anlaşılabileceğine dikkat çeken Şahin, yapılan testler sonucunda eserin standartlara uygunluğunun markalarla tescillendiğini belirtti. ve taşıdığı markalar.

Ürünün geçirdiği testler ve sahip olduğu belgelerin alıcı için kriter olması gerektiğini belirten Şahin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ambalajlı ve standartlara uygun ürünler tercih edilmelidir. Ürün bazında dikkat edilmesi gereken analizler incelendiğinde kurşun, kadmiyum, arsenik, krom gibi toksik ağır metallerin de analiz edilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Aksi halde ağır metallerin çocuklarda birikmesi uzun vadede nörolojik hastalıklara yol açabilir.”

Şahin, dokuma olarak fiyatlandırılan okul çantası gibi eserlerde mutlaka kanserojen azo boyar madde analizlerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Şahin ayrıca poşetin plastik kısımlarında ftalat analizinin, metal kısımlarında ise nikel analizinin önemine dikkat çekti. “Silgi gibi yumuşatılmış PVC (polivinilklorür) kullanılan ürünlerde ftalat analizi yapılmalı. Su şişeleri gibi plastikler için ‘BPA Free’ ibaresi bulunan ürünler tercih edilmeli.”söz konusu.

“TÜKETİCİNİN HASSASİYETİ ÖNEMLİ”

Şahin, TSE markasının sadece tüketiciler için değil, üreticiler için de değerli olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“TSE markası, halka güvenli ürünler sunma olanağı sağlamakta, bu da üreticilerimizin rekabet gücünü artırmaktadır. Eğitim ve öğretim materyallerine ilişkin standartlar gönüllülüğe dayalı olduğundan kalite belgesine sahip firmaların ürünleri tercih edilmelidir. onu hareket ettirecek bir unsur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu