Haber

Başkent Kültür Yolu Festivali Satranç Turnuvasına Ev Sahipliği Yapacak

Başkent Kültür Yolu Festivali, 16-17 Eylül tarihlerinde “Satranç Tüm Kültürleri İçerir” adlı satranç turnuvasına ev sahipliği yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 Eylül – 1 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenecek Başkent Kültür Yolu Şenliği kapsamındaki satranç turnuvası iki gün sürecek.

“Satranç Tüm Kültürleri Kapsar” adlı turnuva, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gökyay Vakfı işbirliğiyle 16-17 Eylül tarihlerinde Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Turnuvaya Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Azerbaycan’dan yarışmacılar katılacak.

Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, KKTC Ankara Büyükelçiliği Eğitim ve Kültür Ataşesi Ahmet Arslan, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği Ataşesi Merdan Nurmyradov, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği Ataşesi Begimai Bakytbek, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Dimaş Omurali ve Gökyay Vakfı katıldı. Kurucusu Birten Gökyay’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Yusuf, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizler çok özel bir milletin mensuplarıyız, çok özel bir geçmişin temsilcileriyiz.” söz konusu.

Köklü bir medeniyete sahip bir millet olarak gelecek yüzyıllara da iz bırakmaya devam edeceklerine yürekten inandığını belirten Yusuf, Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kazanmasından bu yana Türk dünyasının birlikte iş yapmak için değerli girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Yusuf, Gökyay Vakfı’nın satranç turnuvası dolayısıyla çok özel bir etkinlik gerçekleştirdiğini söyledi.

Gökyay Vakfı Kurucusu Birten Gökyay, satranç turnuvasının hem kültürel hem de sportif bir etkinlik olacağını vurguladı.

Basın toplantısının ardından katılımcılar satranç oynadı.

habergolcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu