Haber

ABD’de enflasyon yıllık bazda beklentilerin üzerinde arttı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tüketici fiyatları ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 oranında arttı. Piyasa beklentisi bir önceki ayda yüzde 3,2 olan enflasyonun yüzde 3,6’ya çıkacağı yönündeydi. Enflasyondaki aylık artış beklentilere paralel olarak yüzde 0,6 oranında arttı.

ÇEKİRDEK ENFLASYON 5 AYDIR YILLIK BAZDA DÜŞÜYOR

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. Analistler çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,3 artacağını belirtmişti. Böylece çekirdek enflasyon Mart ayında yıllık bazda yüzde 5,6’ya ulaştıktan sonra önümüzdeki 5 ayda da hep geriledi.

GIDA FİYATLARINDA YILLIK BAZDA YÜZDE 4,3 ARTIŞ OLDU

Manşet enflasyondaki artışa rağmen çekirdek enflasyondaki düşüşün Fed’in sıkılaştırma elini güçlendireceği düşünülüyor. Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 5,6 oranında artarken, yıllık bazda ise yüzde 3,6 oranında düşüş kaydetti. Gıda fiyatları aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,3 oranında arttı. Reel ortalama haftalık kazançlar Ağustos ayında yüzde 0,1 azaldı.

GÖZLER ABD MERKEZ BANKASINDA

Veriler, ekonomideki canlanmanın fiyat baskılarını yeniden artırdığına ilişkin endişeleri artırıyor. Her ne kadar Fed yetkilileri, durgunluğa neden olmadan enflasyonu dizginleyebilecekleri konusunda giderek daha iyimser olsalar da, fiyat artışlarındaki son hızlanma, onları faiz oranlarını daha da yukarı çekmeye zorlayabilir.

Bugünkü TÜFE verileri Fed’in gelecek haftaki toplantısı öncesinde göreceği son önemli veri oldu. Fed’in büyük oranda faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Yatırımcılar Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını sabit tutacağını beklerken, Kasım ayında faiz artırımına ilişkin beklentiler yüzde 50 civarındaydı.

haberhalfeti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu